Kupujete nové auto a nevyznáte se ve zkratkách výbavy vozidla?

Svítí vám kontrolka na palubní desce a nevíte co to znamená?

Připravili jsme pro vás přehled běžně používaných zkratek a pojmů používaných v automobilovém průmyslu.

 

ZKRATKY A POJMY V POPISECH AUTOMOBILŮ
Při pročítání technických popisů automobilů a jejich vybavení můžete narazit na řadu zkratek a pojmů. Většina z nich je objasněna v následujícím přehledu. Pojmy jsou uvedeny v abecedním pořadí.
ABSAnti-Blocking Systém je zařízení, které brání blokování kol při brždění. Díky němu zůstává vůz i kluzkém povrchu při intenzivním brždění řiditelný. ABS automaticky reaguje na brzdnou sílu na kolech vozidla při brzždění. Jakmile se některé kolo začne blížit stavu zablokování, systém sníží tlak v brzdě a pak jej podle okamžitých podmínek opět zvýší, tento cyklus opakuje až 16x za vteřinu.
ACAir Condition = klimatizace, zařízení udržující v interiéru vozidla nastavenou teplotu. Jednoduchá mauální klimatizace pouze chladí, elektronicky řízená klimatizace udržuje nastavenou teplotu, vícezónové klimatizace nastavují mikroklima pro každou zónu samostatně.
ACCAdaptive Cruise Control = tempomat, což je zařízení udržující nastavenou rychlost jízdy. Je výhodné zejména na dálnici nebo na místech s omezenou rychlostí.
ADSAdaptive Dampfungssystem = elektronicky řízený systém tlumení pérování v závislosti na zatížení vozidla.
AIVAutomatic Inlet Valve = automatický sací ventil. Systém rozvodu, kdy je sací ventil otvírán automaticky podtlakem a zavírán slabou pružinou. Výfukový ventil je ovládán vačkou a pružinou jako u rozvodu SV. Rozvod AIV používaly pouze pomaluběžné motory z přelomu 19. a 20. století
AHSActive Handling Systém = aktivní systém řízení, stabilizační systém ovlivňující jízdní vlatnosti známý také pod zkratkou ESP .
AirbagVzduchový ochranný polštář (vak), který zvyšuje ochranu posádky při dopravní nehodě. Systém je vybaven senzorem, který reaguje na kritickou hodnotu zpomalení vozu. Pyrotechnické nálože vyvolají při aktivaci chemickou reakci a vzniklý plyn naplní ochranné vaky, které zadrží tělo při nárazu a sníží riziko poranění. Nejznámější jsou čelní airbagy, ale montují se také boční, okenní a kolenní airbagy.
ALRAutomatic Lock Retractor = Funkce, která umožňuje zajistit bezpečnostní pás v dané poloze, např. při použití dětské sedačky, obvykle je nutné pro aktivaci úplně vytáhnout pás z navíječe
ARIAutofahrer Radio Information = dopravní informace pro řidiče
AS&GAuto Stop&Go = Funkce automatického zastavení a nastartování motoru.
ASLAutomatic speed limit = Omezovač rychlosti vozidla
ASRAntriebs Schlupf Regelung = protiprokluzový systém, omezuje protáčení kol při rozjezdu. Zaznamená-li ARS prokluzování, dojde k přibrždění prokluzujícího kola, popřídě ještě k ubrání plynu. Na kluzkém povrchu usnadní rozjezd. Automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systém ASR mohou být vybaveny pouze ty vozy, které mají ABS.
ATAutomatic Transmission = automatická převodovka. Usnadňuje řízení samočinným řazením rychlostních stupňů bez zásahu řidiče. Obvykle zhoršuje dynamické vlastnosti a zvyše spotřebu vozu, protože má větší ztráty než klasická mechanická převodovka.
AWDAll Wheel Drive = pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.
AWSAll Wheel Steering = řízení kol na obou nápravách, tedy i s natáčením zadních kol.
BA Brake Assist = brzdový asistent, zvyšuje tlak v systému brzd při kritickém brzdění a zkracuje brzdnou dráhu. Používá se elektronický EBA nebo mechanický MBA brzdový asistent.
BASBrake Assist system = brzdový asistent, zvyšuje tlak v systému brzd při kritickém brždění a zkracuje brzdnou dráhu. Používá se elektronický EBA nebo mechanický MBA brzdový asistent.
BOSBrake Override Systém = Bezpečnostní systém přednostního brzdění, který zabraňuje nechtěnému přidávání plynu.
CAN - BusController Area Network Bus = datová sběrnice, propojující řídící jednotky vozidla, zabezpečuje komunikaci mezi elektrickými jednotkami. Na CAN-Bus je u moderních automobilů napojena prakticky celá elektronická soustava.
CBCCornering Brake Control = vylepšení systému ABS. Systém CBC svou funkcí výrazně potlačuje stáčivé momenty působící kolem svislé osy vozu, které vznikají při brzdění v zatáčkách. Systém upravuje velikost brzdícího tlaku pro samostatně pro jednotlivá kola a automobil pak může v zatáčkách brzdit mnohem intenzivněji.
ClimatronicJednotka která ovládá klimatizace na základě údajů celé řady čidel. Podle nich pak reaguje topení nebo chlazení, odmrazování nebo odmlžování oken, nasměrování ventilace, intenzitu prodění vzduchu a vnitřní cirkulaci.
Common RailSystém přímého vstřikování nafty do vznětového motoru. Vysokým tlakem vstřikovaného paliva se dosáhne dokonalejší směsi a motor má vyšší účinost. Před vlastním vstřikem dochází předvstřik malého množství nafty, který prohřeje spalovací prostor a snižuje spotřebu.
CPUCentral Processor Unit = centrální řídící jednotka. Procesor zajišťující chod jednotlivých funkcí vozu.
CMRCommo Rail system = systém vysokotlakého vstřikování paliva, používaný u vznětových motorů.
CNGCompressed Natural Gas = stlačený zemní plyn, alternativní palivo pro zážehové spalovací motory.
Crash TestZkouška odolnosti karosérie při nárazu. Obvykle se testuje čelní, boční, přesazený a zadní náraz. Známá je například metodika Euro-NCAP, přidělující hvězdičky podle výsledků nárazových zkoušek.
CVTContinously Variable Transmission = Automatická převodovka s plynule měnitelným převodem
CxKoeficient (součinitel) aerodynamického odporu je bezrozměrná veličina, udávající velikost aerodynamického odporu nezávisle na rozměrech vozidla. Čím je menší, tím je karosérie aerodynamicky lépe zpracována. Cx se obvykle pohybuje v rozmezí hodnot 0,25 až 0,4. Pro zjištění skutečného aerodynamického odporu je třeba tento koeficient vynásobit čelní plochou vozidla.
DBCDownhill Brake Control = asistent pro sjíždění svahů. Systém reguluje rychlost vozu při jízdě ze strmého svahu.
DCC Dynamic Chassis Control = adaptivní podvozek. Řídící elektronika systému DCC nastavuje charakteristiku pérování (velikost útlumu) podvozku v závislosti na kvalitě vozovky nebo požadavku řidiče.
DRLDaytime Running Light = Funkce denního svícení vozidla.
DOHCDouble Overhead Camshaft = ventilový rozvod se dvěma vačkovými hřídeli v hlavě válců.
DPFDiesel Particulate Filter = filtr pevných částic, který umožňuje vznětovým motorům dosáhnout nižší produkce pevných částic a plnit tak emisní předpisy. V každém vznětovém motoru vznikají při spalování paliva pevné částice (saze), jejich množství je závislé na kvalitě spalování. Tělesem filtru procházejí výfukové plyny skrze pórovitou keramickou stěnu, ve které jsou pevné částice zachycovány.
Drive By Vire"Řízení po drátě" - elektronické ovládání plynu. Obvykle zajišťuje rychlejší, plynulejší a přesnější ovládání motoru. Přenáší pokyn řidiče v podobě sešlápnutí plyu na jednotku.
DSGAutomatická převodovka DSG ( Direktschaltgetriebe, Direct Shift Gear ) má dvě vícelamelové spojky a dvě dílčí mechanické převodovky - jednu pro liché a druhou pro sudé převodové stupně. Činná je vždy pouze jedna převodovka a ve druhé je připraven další stupeň. Převodovky DSG používaly vozy Audi, Volkswagen, Seat, Škoda a Bugatti.
DSPDynamic Shift Program = dynamický program řízení automatické přovodovky. Ulehčí práci řidiče zvláště v provozu s četnými zastávkami a rozjezdy. DPS samočinně volí vždy optimální rychlostní stupeň. Převodovka sama "rozpozná" jízdní situaci a strategii řazení přizpůsobuje danému stavu.
DSRDriver Steering Recommendation = zvyšuje účinek ESP u vozů s elektromechanickým posilovačem řízení. Prostřednictvím malého momentu do volantu doporučí řidiči, aby sám intuitivně provedl korekci řízení při brzdění na nesourodém povrchu (například jedno kola na suchu, druhé na ledu). To umožní zvýšit brzdnou sílu pro kola s vyšší adhezí a zkrátí brzdnou dráhu vozu až o 10 %
DSCDynamic Stability Control = dynamická kontrola stability, systém ovlivňující jízdní vlastnosti, známý také pod zkratkou EPS.
EBAElectronic Brake Assistance = elektronický brzdový asistent. Po dosažení určité síly stlačení brzdového pedálu prudce zvýší tlak v brzdách a urychlí zastavení vozu. Využívá maximální účinnosti brzdové soustavy vozu a přispívá ke zkrácení brzdní dráhy při kritickém brždění.
EBDElectronic Brake Distribution = elektronický rozdělovač brzdné síly mezi přední a zadní nápravu podle zatížení náprav. Zajišťuje správnou regulaci brzdného tlaku, aby nedošlo k přebrždění zadních kol.
EBVElectronic Brake Variator, Elektronische Bremskraftverteilung = stejné jako EBD
ECUElectronic Control Unit = elektronická řídící jednotka, zajišťují chod jednotlivých funkcí automobilu. Jsou to například řídící jednotky motoru, posilovače řízení, airbagů, klimatizace, ABS, přístrojového panelu, imobilizéru, elektrické výbavy atd. Koordinaci a vzájemné propojení zajišťuje sběrnice Can-BUS .
EDCElectronic Diesel Control = elektronická regulace paliva vznětových motorů. Určuje množství vstřikovaného paliva,m počátek vstřiku, plnící tlka vzduchu, zpětné vedení výfukových plynů a dobu předžhavování. Výsledkem elektronicky řízených procesů je úspora pohonných hmot a nižší obsah emisí.
EDSElektronische Differenzialsperre = elektronická uzávěrka diferenciálu. Omezuje prokluzování kol hnací nápravy způsobené vlivem diferenciálu. Je-li jedno z kol na kluzkém povrchu a druhé ne, způsobí diferenciál protáčení kola na kluzkém povrchu, zatímco druhé se nebude přenášet žádná hnací síla - tomu zabrání uzávěrka diferenciálu.
E-GasElektronické ovládání plynu. Zajišťuje rychlejší, plynulejší a přesnější ovládání motoru. E-Gas přenáší pokyn řidiče v podobě sešlápnutí plynu na jednotku vstřikování, resp. zapalování a na servomotor škrtící klapky. Podle skutečného stavu jízdních odporů a možností je pak do motoru dodáno vždy jen optimální množství paliva. Elektronické ovládání plynu šetří pohonné hmoty, snižuje emise, optimalizuje výkon motoru a pomáhá korigovat případné nešetrnosti řidiče při přidávání plynu.
EPSElectronic Power Steering = elektrický posilovač řízení. Některé menší novější vozy používaly místo tradičního hydraulického posilovače řízení posilovač elektrický. Jeho výhodou bylo menší snížení výkonu motoru při jeho užívání.
ERMElectronic Roll Mitigation = elektronický systém omezení převrácení vozidla, který ve spolupráci s ESP (stabilizační systém pro kontrolu chování vozu v zatáčkách) přibrzďuje kola tak, aby omezil možnost převrácení automobilu. Systém vyvinula a používala automobilka Jeep.
ESBSElectronic stability brake system = elektronický stabilizační systém, regulující tlak v brzdové soustavě. Rozpozná podle změn v počtu otáček kol nedotáčivost nebo přetáčivost vozu. Při nedotáčivosti sníží brzdný tlak na přední nápravu, při přetáčivosti vozidla omezí brzdný tlak na kola vnitřní strany zatáčky a zlepší tak možnost vedení vozu ve vybrané stopě. ESBS efekt končí začínající regulací ABS.
ESCElectronic Stability Control = elektronický systém jízdní stability. Kontroluje chování vozu v zatáčkách a snaží se předcházet smyku. ESC dokáže podle natočení volantu a rychlosti jízdy vypočítat optimální podmínky průjezdu zatáčkou a jestliže neodpovídají skutečným, brzděním jednotlivých kol převádí vozidlo do odpovídajícího směru a stability. Systém bývá uznačován také zkratkou ESP.
ESPElectronic Stability Program = elektronický stabilizační systém pro kontrolu chování vozu v zatáčkách. V případě nutnsoti koriguje nezávisle na řidiči směr a rychlost (zpomalení) jízdy a tak pomáhá stabilizovat začínající cmyk. ESP dokáže podle natáčení volantu a rychlosti jízdy vypočítat optimální podmínky, za nichž by mělo vozidlo pojet zatáčku. Jestliže elektronika zjistí, že vypočítané údaje neodpovídají skutečným, bržděním jednotlivých kol převede vozidlo do odpovídajícího směru a stability. ESP kontroluje chování vozu v každé situaci a dává tak řidiči jistotu nejen na suché, ale i mokré vozovce.
ETCElectronic Traction Control = protiprokluzový systém. Snižuje protáčení hnacích kol při rozjezdu a zrychlení. Zaznamení-li systém prokluz, dojde k přibrždění prokluzujícího kola, popřídě ještě k ubrání plynu. Systém usnadňuje rozjíždění na kluzké vozovce, automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem ETC mohou být vybaveny pouze vozidla, které mají ABS.
FAPFiltre A Particules = filtr pevných částic, který umožňuje vznětovým motorům dosáhnout nižší produkce pevných částic a plnit tak emisní předpisy. V každém vznětovém motoru vznikají při spalování paliva pevné částice (saze), jejich množství je závislé na kvalitě spalování. Tělesem filtru procházejí výfukové plyny skrze pórovitou keramickou stěnu, ve které jsou pevné částice zachycovány.
FSIFuel Stratified Injection = vrstvené přímé vstřikování benzínu. Při nižších otáčkách a částečném zatížení motoru používá chudou směs a šetří benzín.
Fuzzy Logic"neurčitá logika", u automobilů se používá pro řízení automatické převodovky, její řazení přizpůsobuje chrakteru jízdy řidiče. Fuzzy Logic pozná, kdy řidič jede sportovním způsobem a dovolí vytáčet motor na vyšší otáčky. Naopak při ekonomickém stylu jízdy řadí automaticky v nižších otáčkách, aby se snížila spotřeba a hlučnost.
HACHill-start Assist Control = asistent rozjezdu do kopce. Umožňuje pohodlné rozjíždění do svahu bez rizika nechtěného couvnutí. Udrží vozidlo zabrzděné po dobu cca 2 vteřin bez použití ruční brzdy. Aktivuje se při sklonu větším než 5 % po uvolnění brzdového pedálu.
HBAHydraulic Brake Assist = hydraulický brzdový asistent, je součástí systému ESP. Pomáhá zkrátit brzdnou dráhu při nouzovém nebo panickém brzdění. Princip funkce HBA je shodný jako u klasických brzdových asistentů (BAS) s tím rozdílem, že hydraulický brzdový asistent využívá ke zvýšení brzdného účinku hydraulické čerpadlo. Zablokování kol zamezí protiblokovací systém ABS.
HDCHill Descent Control = systém pro kontrolované sjíždění prudkých svahů, používaný u terénních automobilů. Systém si nechala patentovat automobilka Land Rover.
HSAHill Start Assist = systém, který zabraňuje samovolnému couvnutí při rozjezdu do kopce. Systém udžuje tlak v brzdovém okruhu ještě asi 2,5 sekundy po uvolnění brzdového pedálu.
HUDHead-Up Display = zařízení, které promítá důležité informace přímo do zorného pole řidiče. Informace jsou obvykle promítány přímo na čelní sklo a řidič nemusí spouštět oči z vozovky.
GPSGlobal Positioning Systém = globální navigační systém. Určuje polohu vozidla pomocí geostacionárních družic. Používá se v navigačním systému, který řidiči udává směr jízdy ke zvolenemu cíly a snižuje riziko bloudění.
ImobilizérZabezpečovací zařízení, které brání nastartování automobilu bez originálního klíčku. Klíček má v sobě zabudovanou elektronickou jednotku, která vysílá tajný kód do imobilizeru. Kód vlastního klíčku se nedá změnit, lze jej však uložit do libovolné řídící jednotky imobilizeru. Systém je automaticky v činnosti při vypínání a zapínání zapalování. Starší imobilizery byly ve formě přívěsku ke klíčům, kontaktní (zasouvaly se do speciálního konektoru) nebo bezkontaktní.
ISOFIXJednotný systém uchycení dětské bezpečnostní sedačky do automobilu. Sedačka se pomocí standardizovaných spon připevní pevnými třmeny přímo ke karoserii vozu. Systém pomáhá snížit riziko zranění dětí při nehodách.
Lamda sondaKyslíková sonda, která slouží ke kontrole teploty a složení spalin ve výfukovém systému. Spolu s katalyzátorem přispívá ke snížení množství škodlivin ve výfukových plynech.
LPGLiquid Petroleum Gas = zkapalněný zemní plyn na bázi propan-butanu, alternativní palivo pro zážehové spalovací motory.
LSDLimited Slip Differential = diferenciál s omezeným prokluzem, nazývaný také samosvorný diferenciál. Umožňuje efektivnější průjezd zatáčkou nezávisle na velikosti adheze a trakce jednotlivých kol.
MBAMechanical Brake Assistance = mechanický brzdový asistent. Po dosažení určité síly stlačení brzdového pedálu prudce zvýší tlak v brzdách a urychlí tak zastavení vozu. Využívá maimální účinnosti brzdové soustavy vozu a přispívá ke zkrácení brzdné dráhy při kritickém brždění.
MKBMultiKollisionsbremse = multikolizní brzda. Po havárii automaticky zabrzdí vůz a tím jej ochání proti dalším střetům, protože automobil mnohdy po nárazu pokračuje v jízdě do protisměru či mimo vozovku. Multikolizní brzda se aktivuje, když dva na sobě nezávislé senzory detekují náraz. Automobil je potom definovaným způsobem postupně zpomalován až na rychlost 10 km/h. Řidič přitom může kdykoliv znovu převzít kontrolu nad vozem.
MPIMulti Point Injection = vícebodové vstřikování paliva.
MSRMotor Schleppmoment Regelung = regulace točivého momentu motoru, systém omezující blokování hnacích kol na kluzké vozovce při brždění motorem. Zajišťuje větší bezpečnost při jízdě na kluzkém povrchu. Točivý moment, který vytváří během zpomalování, automobil brzdí (tzv. brždění motorem). Pokud řidič na kluzké vozovce podřadí nebo ubere plyn, může vinou příliš velkého točivého momentu dojít ke smyku. MSR rozezná tuto tendenci a točivý moment motoru sníží, takže hnací kola začnou opět pracovat a automobil zůstává řiditelný.
MTMechanical Transmission = mechanická, ručně řazená převodovka.
OBDOn Board Diagnostic = diagnostický systém integrovaný v řízení motoru. Sleduje komponenty, které mají rozhodující vliv na množství emisí ve výfukových plynech. O závadě některé z komponent je řidič informován výstražnou kontrolkou.
OHCOverhead Camshaft = ventilový rozvod s ventily i vačkovým hřídelem v hlavě válců.
OHVOverhead Valves = ventilový rozvod s vačkovým hřídelem v bloku motoru a ventily v hlavě válců.
PDCParking Distance Control = signalizace vzdálenosti při parkování. Varuje i před překážkami, které nejsou vidět z místa řidiče. Senzory sledují při couvání vzdálenost překážek za vozidlem a na nebezpečí kolize upozorní přerušovaným signálem, jehož frekvence se s přibližující překážkou zvyšuje. Asi 30cm od překážky přejde v souvislý tón. Senzory registrují nejen svislé stěny, ale i nízké patníky či vysoké obrubníky.
PDSPumpe-Duse System = systém čerpadlo-tryska, vysokotlaké přímé vstřikování u vznětových motorů. Jeho prostřednictvím probíhá předvstřik i hlavní vstřik pod velmi vysokým tlakem, který může přesahovat až 200MPa. Vlivem vysokého tlaku dochází k lepšímu rozptylu paliva, které se pak mnohem snadněji mísí se vzduchem. PDS zvyšuje účinnost spalování směsi, výkon a točivý moment motoru stoupají, naopak spotřeba a exhalace se snižují.
PTCPositive Temperature Coefficient = přídavný elektrický topný prvek, řešící problém pomalejšího vyhřívání interieru automobilů se vznětovým motorem, u nichž vzniká méně odpadního tepla a jejichž chladící kapalina se zahřívá pomaleji. PTC po spuštění studeného motoru a zapnutí topení rychleji vyhřívá interier a zejména v chladném období výrazně zkracuje dobu vyhřátí interieru na požadovanou teplotu.
RDSRadio Data System = systém zobrazující údaje o vysílači na displeji radiopříjímače.
ROPRoll-Over Protection = systém ochrany proti převrácení vozidla. Při nebezpečné změně náklonu karosérie je snížen točivý moment motoru a brzděno jedno nebo více kol pro dosažení větší stability.
SOHCSingle Overhead Camshaft = ventilový rozvod s jedním vačkovým hřídelem v hlavě válců.
SPISingle Point Injection = jednobodové vstřikování paliva. Používalo se pro vstřikování benzinu v zážehových spalovacích motorech.
SRSSafety Restraint System = systém ochrany cestujících nafukovacími vaky (airbagy).
SVSide Valve = ventilový rozvod s ventily po straně válce v bloku motoru, postranní (spodové) ventily.
TC / TCSTraction Control / Traction Control System = protiprokluzový systém, snižuje protáčení hnacích kol při rozjezdu a zrychlení. Zaznamená-li systém prokluzování, dojde k přibrždění prokluzujícího kola, popřídě ještě k ubrání plynu. Na kluzkém povrchu usnadní rozjezd. Automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem TC mohou být vybaveny pouze ty vozy, které mají ABS.
TDTurbo Diesel = přeplňovaný vznětový motor.
TDITurbo Diesel Injection = přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním. Automobil s TDI má motor vybavený přímým vstřikováním s elektronickou regulací, turbodmychadlem a chladičem plnícího vzduchu. Palivo je v tomto případě vstřikováno pod vysokým tlakem přímo do spalovacího prostoru. Systém má příznivý vliv na výkon motoru, spotřebu paliva a množství emisí.
TempomatZařízení, sloužící pro udržování nastavené rychlosti jízdy.
UISUnit Injector Systém = vysokotlaké přímé vstřikování nafty sdruženými vstřikovači u vznětových motorů, systém čerpadlo-tryska.
VANOSVariable Nockenwellensteuerung = systém variabilního časování ventilů.
VINVehicle Identification Number = identifikační číslo vozidla. Mezinárodně jednoznačný identifikátor, vyražený na karosérii. Obsahuje kód výrobce, popisný kód vozidla a výrobní číslo automobilu. Někdy také modelový rok a další informace.
VDC / VSCVehicle Stability System / Vehicel Stability Control = dynamická kontrola vozidla, systém ovlivňující a zlepšující jízdní vlastnosi vozu při průjezdu zatáčkou, známe také pod označením ESP
VSMVehicle Stability Management = systém řízení stability vozidla, který pomáhá udržovat jízdní stabilitu vozu při prudkém brzdění nebo prudkém zrychlení na nerovném (mokrém/suchém) povrchu vozovky, pokud je záběr všech čtyř pneumatik náhle nerovnoměrný. Tento systém měly vozy Hyundai a Kia.
VTECVariable valve Timing and lift Electronic Control System = elektronicky řízený systém variabilního časování a zdvihání ventilů.
VVTIVariable Valve Timing - inteligent = inteligentí systém variabilního časování ventilů.
XDSSystém XDS je rozšířením elektronické uzávěrky diferenciálu EDS, která pracuje do rychlosti asi 40 km/h. Při rychlém průjezdu zatáčkou nastupuje systém XDS, který přibrzďuje vnitřní (odlehčené) kolo, aby zabránil jeho protáčení. Výsledkem je lepší trakce při rychlém průjezdu zatáčkou a nižší sklon k nedotáčivosti vozidla s pohonem předních kol. Díky systému XDS může vnější kolo přenést na vozovku větší část točivého momentu. Řízení je pak přesnější a vozidlo lépe drží zvolenou stopu v zatáčkách
4WD4 Wheel Drive = pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.
4WS4 Wheel Steering = řízení kol na obou nápravách, tedy i s natáčením zadních kol.
4x4Pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.